Syndrom PCO vs Drilling vaječníků

Oba termíny z nadpisu budou pro laika znít jako zpráva z jiného světa. Pro ženy, které ale syndromem PCO – syndrom polycystických ovárií trpí, jsou celkem hmatatelnou noční můrou, z které ale vede cesta ven.

Co vše se pod termínem PCO skrývá?

Polycystické vaječníky patří k nejčastějším příčinám ženské neplodnosti. Jde z hlediska západního úhlu pohledu o endokrinní poruchu, která s sebou přináší řadu nepříjemných symptomů. Patří mezi ně nadměrná tvorba testosteronu, akné, nadváha, chloupky na místech typických pro mužské, absence menstruace a potažmo absence ovulace. Podtrženo sečteno, kde nic není, ani čert nebere a v takovém terénu se těžko rodí nový život.

Tichý zloděj ženství?

I tak bývá syndrom PCO přezdíván, ale protože žádná nemoc není tabulková, tak u sebe v praxi vídám i ženy, které vypadají záviděníhodně žensky, jsou hubeňoučké jak kudlička a po něchtěném chloupku ani památky.

Na obrázku výše je zřetelný rozdíl mezi zdravým vaječníkem vpravo a vaječníkem polycystickým, který je zvětšený – obalený shlukem folikulů, tedy obalů v nichž dozrává vajíčko. Pro své řazení bývají folikuly nazývány navzdory své poruše krásně poeticky „perlovým náhrdelníkem“.

Jak to vidí čínská medicína?

Mezi hlavní patogeny, které poškozují organismus řadí východní teorie tzv. HLEN. Představa hlenu uvnitř našeho těla kromě té, kterou si asociujeme s rýmou v rámci běžného nachlazení, je poměrně nestandardní a možná i tak trochu DISGUST :(.

Ve skutečnosti hlen napříč naší moderní populací není ničím výjimečným. Předchází mu tělesná vlhkost, která v kombinaci s nedostatečným yangem ledvin postupně stagnuje a vytváří právě onen táhlý, beztvarý a volné proudění tělesných substancí blokující HLEN!!!

Na začátku toho koloběhu byl tedy nedostatečný energetický zdroj. Náš životní ohýnek nezvládá zahřívat a odpařovat tekutiny, vzniká vlhkost a ta se postupně mění na hlen, který se zhmotňuje na cysty, myomy, bradavice, výrostky a v neposlední řadě nádory.

Proč je ale Yang slabý?

Odpověď by vydala na samostatnou knihu, tak alespoň v seškrtané verzi 🙂

  • antikoncepce – přepisuje běžný režim – menstruuj a ovuluj na nemenstruuj a neovuluj!
  • stres – která z nás ho nezná a věková hranice jde čím dál tím níž
  • strava – studená, chladná, mléčná – taková udělá dobře holce, která žije na jižní polokouli. Naše zeměpisná šířka nám minimálně v zimě velí – dej si vývar, kaši, vejce na všechny způsoby a omez studené a syrové!!! Cukr jsem nezmínila – v jeho konzumaci vnímám mezi mladými narůstající míru osvícení – a to především mezi ženami 🙂
  • přepracovanost – úkolníček západní žákyňky je syndrom naší doby. Poslední roky se do něj navíc vkradla srovnávací tendence – chceme být jako ta od vedle. V momentě, kdy splníme metu a už jsme „nějaké“, tak pelášíme na novou, a zas a znovu se snažíme dosáhnout někam dál. Je to past a chudák západní holka se do ní může chytit a zůstat v ní po celý život :(.

Všechno výše popsané a mnoho dalšího nás vyčerpává a pomalu vykrádá energetické zásoby. Zprvu si toho nevšimneme, tělo má odkud zacelovat, ale rány, které mu uštědřujeme pomalu sčítá až do okamžiku, kdy deficit začne vyvěrat na povrch.

Drilling vaječníků

Tenhle název sám o sobě nevěští nic dobrého :), na druhou stranu mnoha ženám drilling v cestě za miminkem pomohl. Přeci jen stojí za zvážení, zda ho podstoupit – jedná se o poměrně invazivní metodu, kdy jsou vaječníky laparoskopicky navrtány a jejich část odstraněna. Po takovém zákroku je nutné dodržet šestinedělí a pak se žena ocitá v poměrně šibeničním termínu 4 měsíců, kdy by měla počít, než opět vaječníky dorostou.

Kočky jsou rychlejší než těhotenský test :)

Tohle je jeden z příběhů, který ženám s PCO může dopřát naději, tak čtěte pěkně dál, ten příběh se vskutku stal :)…

Ve hře byla právě v článku výše popsaná kombinace PCO a volba zda podstoupit IVF anebo právě Drilling vyječníků.

Je to pár měsíců, co mě oslovila Dana. Tahle krásná, energií kypící bytost je má zubařka, a tak mi bylo ctí a potěšením její láskyplnou péči oplatit :). Dana a její mužský se už nějakou dobu pokoušeli o mimčo, a protože ty pokusy byly bezúspěšné, našla si cestu ke mně jako alternativní naději.

Dana měla perfektně připravené všechny výsledky, její muž je totiž gynekolog – porodník. Hlavou mi proběhlo: „bože dej, ať se nám podaří s těmi hodnotami pohnout“. Za prvé pro ty mé zdravé zoubky, za druhé, protože mám Danu moc ráda, a za třetí proto, že by to mohlo pomoci trochu změkčit ten přísný pohled západní medicíny na akupunkturu a obecně východní léčebně terapeutické principy :).

Když ke mně Dana přišla, měla anovulační cyklus, který trval 80 dní a extrémně vysoké hodnoty LH a AMH. 11 let užívala antikoncepci a dříve často trpěla na záněty močového měchýře. Byla celkově zimomřivá – studené ruce, nohy i bedra. Krevní tlak měla nízký – je to jedna z těch hubených kudliček, kterým PCO šmrnc a ženskost ani v nejmenším neubral.

Začaly jsme terapii tím, že se zbavila piercingu ve svém pupíku. O něm už jsem Vám psala v článku zde https://karolinakoublova.cz/kdyz-si-pupik-nacancam/ a pokračovaly bylinnou léčbou na podporu krve a zároveň navýšení tělesného yangu. Každých 14 dní chodila Dana na jehličky. Při jedné z posledních návštěv se zmínila, že ji trápí extrémně bolavá prsa. První úspěch, který se nám povedl byla Danči vůbec první životní ovulace. Ten další, zatím tak trochu nepřímý, byla bolavá prsa. Vše napovídalo, že se terapie odvíjí tím správním směrem a ledy v Dančině těle se pohnuly.

Byl krásný, prázdninový den, když mi Dana napsala, že jejich kocour si už třetí noc lehá na její břicho, a tak si pro jistotu udělala těhotenský test, abychom čistě pro všechny případy změnily byliny. Test potvrdil kocourkovu intuici a šestý smysl a příprava na IVF se tak změnila na podporu těhotenství.

Nebylo by fér, kdyby veškerou smetánku slízly v Dančině případě jehličky a bylinky. Dana cvičila několik měsíců každodenně hormonální jógu a byla v tom zásadová. Kdo chce, hledá způsoby a ona je hledala. Především pak ty ryze přírodní, než se uchýlí k těm razantnějším. Věděla, že nechce být pasivní a spolehnout se jen na postupy zvenčí, ať už západní nebo východní. Proto zabrala sama a prostřednictvím HYT (hormon yoga therapy) měnila každodenně své vnitřní biochemické prostředí tak, aby se stalo vlídným pro přijetí jejího dítěte.

Hormonální jóga je takový klenot, který ženskému světu přinesla paní Dinah Rodrigues z Brazílie, a který by každá žena vyjma kontraindikovaných měla zařadit do svého života, nejen v okamžiku kdy už teče do bot a o slovo se hlásí nějaké tělesné selhávání, ale preventivně právě jako posílení kvality prožívání, emoční stability a hormonální rovnováhy obecně.

Přihlásit se na aktuální víkendový workshop HYT můžete zde:

https://karolinakoublova.cz/seminare/program-pro-hormonalni-restart-a-krasu-zen/

Pro mě osobně je tohle jeden z momentů, který mi zas a znovu připomíná, že východní postupy mají hodně co říci a jejich empirické znalosti jsou tisíciletími prověřené a funkční. Ať už samostatně, nebo jako podpůrný mechanizmus západní léčby můžou rozsvítit světlo tam, kde je stín, smutno a pošmourno.

Všem Vám ze srdce přeju cestu ze stínu na světlo co nejkratší a pro Vaše tělo co možná nejlaskavější :).

Karolína K.

A pokud se Vám článek líbil, pošlete ho do světa anebo mu dejte lajk 🙂

info@karolinakoublova.cz
Provázím ženy toužící po mimču celým procesem IVF. Prostřednictvím akupunktury, čínských bylin a hormonální jógy společně jemně balancujeme ženský organismus tak, aby byl připraven pro přijetí nového života. Díky své vlastní něolikanásobné zkušenosti je pro mě  každá klientka doslova srdeční záležitostí a každé mimčo aspoň pár procentně mé vlastní :) Můj příběh si přečtete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.